OFERTA EDUCAȚIONALĂ

Învățământ clase pregătitoare

Cursuri clase pregătitoare

Se desfăşoară într-un spaţiu special amenajat pentru
activităţi cu copii de vârstă preşcolară spaţiu care a fost utilizat în anii trecuţi, atât ca şi
grădiniţă, cât şi pentru desfăşurarea activităţilor la clasele pregătitoare. Locația este uşor accesibilă (clădirea cu un singur nivel), unde copiii de clasă pregătitoare sunt protejaţi, nu intră în contact cu elevi de clase gimnaziale, iar sălile de curs sunt spaţioase şi bine luminate.

Înscriere în învățământul primar

Metodologia şi calendarul înscrierii în învăţământul primar pentru anul şcolar 2023-2024
http://www.edums.ro/clasap2023.php – secţiunea Înscrierea în învăţământul primar.

clasa pregatitoare

Informații părinți

Școala noastră dispune de cadre didactice de specialitate titulare, cu multă experienţă.
Cadrul ambiental stimulativ pregătit pentru desfăşurarea activităţilor instructiv educative se află în clădirea din curtea fostei centrale termice de cartier în cartierul Independenţei II (Arizona).
 În planul de şcolarizare pentru anul şcolar 2023– 2024 avem prevăzut înfiinţarea a 3 clase pregătitoare cu un număr de 66 de elevi;

Alte informații

Programul şcolar se desfăşoară în intervalul orar 8.00 – 12.00.
Menţionăm că în unitatea noastră există posibilitatea organizării
programului „Şcoală după şcoală”, în intervalul orar 12.00 – 16.00, în funcţie de preferinţele părinţilor.

• Pentru Circumscripţia şcolară sau alte informații, apăsați aici.

Învățământ gimnazial

Dotări școală

Şcoala Generală "Ioan Vlăduţiu" are în dotare doua laboratoare  (biologie,chimie-fizică), două cabinete de informatică, un cabinet de religie, o sală de sport şi teren de sport, dotate cu material didactic corespunzător, asigurând buna desfăşurare a procesului instructiv-educativ al elevilor. În şcoală funcţionează un număr de 4 clase cu predare intensiv Limba engleza.

Corpul profesoral

Corpul profesoral este alcătuit din cadre didactice calificate, cu experiență, având misiunea de a
organiza şi conduce activitatea didactică, astfel ca elevii să fie stimulați la însușirea valorilor create de generațiile anterioare și sprijiniți în formarea propriei lor personalități.

Oferta de opționale

Str. Crinului nr. 2